Rekuperacja

Jak działa rekuperacja ?

Wentylacja mechaniczna czyli rekuperacja działa na zasadzie kontrolowanej wymiany powietrza w budynku.
Dokonuje się ona po przez wywiewanie  zużytego powietrza oraz kontrolowanym nawiewaniu świeżego powietrza. Ilość powietrza wywiewanego i w nawiewanego jest taka sama. Obydwie czynności są niezależne przez co powietrze nie miesza się, następuje natomiast mijanie dwóch ciągów powietrza. System rekuperacji posiada mechanizm zwany wymiennikiem ciepła dzięki któremu świeże powietrze przejmuje temperaturę od wywiewanego strumienia. Stąd temperatura świeżego powietrza które wwiewane jest do pomieszczeń posiada zbliżoną do wywiewanego strumienia.

Czy warto zainwestować w system rekuperacji?

Dzisiejsze budownictwo jednorodzinnym charakteryzuje się co raz większym bilansem energetycznym. Nowoczesne rozwiązania mają na celu stopniowo ograniczanie zużycia energii co przekłada się na koszty utrzymania naszego domu.

Technologia wentylacji mechanicznej wychodzi na przeciw starym rozwiązaniom jakim jest wentylacja grawitacyjna. Archaiczny system wentylacji niesie za sobą konkretne negatywne skutki. Po pierwsze wentylacja w żadnym stopniu nie oczyszcza powietrza co przekłada się na zanieczyszczone powietrze w domu z niedostateczną ilością tlenu i dużą ilością dwutlenku węgla. Drugim ważnym aspektem jest wspomniana wcześniej oszczędność energetyczna gdzie przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej ciepłe powietrze wymieniane jest na zewnętrzne zimne przez co nasze koszty ogrzewania rosą.

Dzięki rekuperacji jesteśmy wstanie odzyskać stratę ciepła wentylacyjnego o 95%, a dzięki temu obniżymy koszty ogrzewania budynku nawet o 30%.

©SilesiaWent 2022
Designed by Virtual Group

Polityka prywatności